V posledních týdnech už začínáme čelit nástrahám chladného počasí – ledovka, sněhové jazyky, husté sněžení – zkrátka zima je tady. Jak se na zimu za volantem co nejlépe připravit? Přinášíme vám pár tipů na bezpečnou jízdu pro zimní měsíce.
1) Na začátku zimy se přesvědčte se, zda je vaše vozidlo v dobrém technickém stavu, případně ho nechejte zkontrolovat v servisu, Samozřejmostí jsou kvalitní zimní pneumatiky s hlubokým vzorkem. Vždy s sebou vozte praktické vybavení do nepohody, jako je lopatka na odklízení sněhu, pytlík s pískem, startovací kabely, sněhové řetězy, ale i dostatek pití, pohotovostní trvanlivé jídlo a deku. Nezapomeňte na dostatek paliva v nádrži.
2) Udržujte si dobrý výhled. Auto má být čisté, všechen sníh odklizený, led oškrabaný, a to po celém povrchu vozidla. Nezapomínejte na zamrzlá světla a zasněžené registrační značky. Dobře nastavte sedadlo řidiče – když došlápnete pedál do maxima, neměli byste mít propnutá kolena. Před každou jízdou zkontrolujte funkčnost světlometů.
3) Poznejte své auto a naučte se rozpoznávat rizika různých povrchů – třeba rozbředlý sníh se chová podobně jako voda, čerstvě napadnutý sníh má větší přilnavost než ten uježděný, no a zledovatělý sníh se logicky chová jako led. Vždy si musíte být vědomi toho, že se auto chová jinak, má jinou přilnavost než na suché vozovce. Je proto zapotřebí daleko více ostražitosti a předvídavosti.
4) Pamatujte si hlavní zásady jízdy na sněhu s využitím motoru: Při rozjezdu na kluzkém povrchu se mohou kola protáčet. Zkuste proto zařadit dvojku a při pomalém přidávání plynu zvolna spouštějte spojku. Do kopce jezděte plynule na vyšší převodový stupeň, potřebujete rychlost a setrvačnost, a pokud možno v kopci nezastavujte. Na úzkých komunikacích platí, že přednost má ten, kdo jede do kopce. Respektujte to. Pokud se zastavíte, pravděpodobně se bez náhonu na všechny 4 už nerozjedete, nezbývá než zacouvat dolů na rovinku a zkusit druhý pokus. Nebo použít sněhové řetězy. Naopak při jízdě z kopce v zasněženém terénu zvolte nejnižší rychlostní stupeň a brzděte motorem.
5) Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nízkou rychlost, teprve poté opatrně zabočte. Snížíte tak riziko smyku na minimum. Pokud jsou ve sněhu vyjeté koleje, držte se v nich, také při jejich přejíždění hrozí smyk.
6) Investujte do vlastních zkušeností – přihlaste se do školy smyku nebo na specializovaný kurz bezpečné jízdy a natrénujte jízdu v nebezpečném terénu v bezpečných podmínkách. Nebo alespoň sami vyzkoušejte chování svého vozu na prázdné zasněžené ploše, třeba parkovišti.
7) Do auta sedejte odpočinutí, plně se věnujte řízení a předvídejte nejen vlastnosti povrchu, ale i ostatních řidičů, velmi často méně zkušených než vy jste sami.