Testování je slovo, které se vloni stalo jedním z nejpoužívanějších. Většina z nás se stala odborníky na  testování na koronavirus, místo o fotbale se bavíme o výhodách výtěrových, samoodběrových či kloktacích testů a dokonce i naši rodiče a prarodiče si zařadili do slovníku „písíár“. Antigenní testování jako prevence proti šíření koronaviru se nedávno dostalo i na seznam povinností firem. U nás v oblasti přeprav ale testujeme už dlouho – trpělivost, vytrvalost a psychickou odolnost našich řidičů.

Psychika je nedílnou součástí celkového zdraví každého jednotlivce. Pro ty, kteří se vracejí odpoledne domů z práce, je relaxace v rodinném kruhu velkou pomocí při překonávaní nástrah současného „covidového“ světa.  Úplně jiná situace je u řidičů kamionové dopravy na dálkových linkách. Jsou několik dnů (často i více) na silnicích. Spí řadu dní v kamionu nebo v hotelu a jediným pojítkem se světem je pro ně mobil a internet. Hlavní zpravodajství je ale již dlouho pořád na tu stejnou notu – rekordní čísla nakažených, stoupající počet úmrtí, málo vakcín a plné nemocnice. Rozdíl v jednotlivých dnech je pouze v pořadí těch zrovna nejkritičtějších čísel. A to není zrovna psychické povzbuzení.

Náročné to v současné době mají řidiči dálkových linek i po návratu domů. Z volného času je jim třikrát týdně ukrajováno několik hodin kvůli povinným antigenním testům, které jsou nutné při každém přechodu česko-německé hranice, přes kterou většina našich linek jezdí. Mimochodem přestože se zavedlo povinné testování ve firmách a my ve VCHD už také testujeme, doposud není jasné, zda otestování ve firmě bude mít pro přechod hranic stejnou platnost jako testování v certifikačním centru s odpovídajícím dokumentem. Profese řidiče kamionu prostě dále dostává na frak. A doba covidová je pro ni jedním velkým zátěžovým testem už více než rok. Pokud tedy potkáte kamion s brandem VCHD Cargo, oceňte našeho řidiče – úsměvem, pozdravem, gestem. Aby věděl, že dělá něco, co má smysl.